Скільки коштує громадський транспорт?

Безкінечні пошуки відповіді на це запитання на всьому пострадянському просторі змусили мене минулого року (2019) у серпні взятися за ґрунтовне дослідження цієї галузі. Якщо ви вже читали мій блог чи інші мої публікації, то знаєте, що я добре розбираюся в темі громадського транспорту/міської мобільності, але настільки глибоко мені ще не доводилося занурюватися.  Визнаю: я багато чого недооцінив, бо думав, що все буде доволі легко, і на кінець листопада / початок грудня 2019 опублікую кілька табличок та зроблю запис у блозі – не так сталося як гадалося!

Насамперед я почав гуглити: а раптом якась людина до мене вже робила щось схоже? Результати пошуків (і не тільки першої сторінки), зрештою, мене не здивували. Більшість статей це були новини у ЗМІ з констатацією факту подорожчання проїзду в тому чи іншому місті. З дуже поверхневою аналітикою знайшлося від сили 5 дописів, але там не було істини, а також порівняння з іншими містами. І ще була купа демагогії у всіляких регіональних телепередачах, де депутат такий то звинувачував чиновника такого то чи мера. У кожному(!) місті так! Все точнісінько так само, тільки прізвища інші.

Найбільше мене здивувало: чому за стільки років в Україні жодна громадська організація чи ЗМІ так і не провели схожого дослідження? Чи я не зміг знайти?

Фотоколаж з транспортних груп в соцмережах

Гаразд, так і бути. Дослідження, так дослідження.
Для початку почав шукати інформацію закордоном, у цивілізованих країнах, адже там вона часто лежить на спецсайтах статистики чи сайтах муніципалітетів або ж самих транспортних підприємств. Ознайомившись з їхніми звітами, зрозумів, що деякої інформації все ж бракує. Далі, визначив набори даних, які будуть необхідні мені, і почав писати на е-пошту прямо до транспортних компаній (більшість комунальні) чи організаторів перевезень (Департаменти / управління транспорту). Дехто відповідав радо і моментально, а від декого довелося чекати відповідей по кілька днів чи тижнів. Зрештою, деякі дані треба було зібрати, бо в них їх не було – за що я їм всім дуже вдячний! Навіть українські розпорядники публічної інформації змогли відповісти на 90% запитань.

А далі… я завис. І тепер розумію, чому ґрунтовні дослідження коштують від кількох десятків тисяч євро до кількох мільйонів, а тривають вони по кілька років! Це все не так просто. Ага, до речі, своє дослідження роблю власними силами і без жодних фінансів. Ні, я не виграв грант, ніхто нічого не фінансує.
Так от, обробка всіх цих даних зайняла надзвичайно багато часу (принаймні в мене), а ще ж треба було уточнювати всілякі нюанси, розбиратися в деталях і підходах до звітності в різних країнах (я ж не економіст/бухгалтер). Уффф… затягнулося все це на “трошки” довше ніж я планував.

Наразі запланував публікацію дослідження у трьох частинах, перша з яких невдовзі вийде. Загалом же планую опублікувати все як одну ПДФку (документ), зокрема, з англійським перекладом. І на все це треба час, тому … дедлайн собі поставив – до католицького Різдва.

Сподіваюся, що нарешті мешканці українських міст зрозуміють, що й до чого, яка ситуація в транспортній галузі та з міськими пасажирськими перевезеннями, і що потрібно робити (хоча про це я вже писав), а також, що журналісти тепер знатимуть про що запитувати (правильні запитання) у посадовців. А публікації (дописи) дослідження мали б стати State_of_the_art для policy maker’ів, українських міст, громадських організацій, ЗМІ, і просто громадян/мешканців, які хочуть нарешті розібратися, що й до чого. Хоч і розумію – останнім інформація виявлена в дослідженні не сподобається.

А поки: слідкуйте за анонсами …

Висловлюю подяку всім, хто допомагав мені зі збором даних, надсиланням запитів, тлумаченням даних, створення інфографіки та порадами! Без вас це було б дуже важко, ще довше і візуально негарно. 

Дослідження: “Скільки коштує громадський транспорт?”

Частина перша: Як і чому зростає вартість проїзду

Частина друга: Безкоштовний транспорт у другому Львові

Частина третя: Бальцерович проти маршруток

5 thoughts on “Скільки коштує громадський транспорт?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.